S.S.S


  •  İş garantiniz var mı?
Bilimsel Denizcilik, Ulaştırma ve Milli eğitim bakanlığına bağlı olarak, denizcilik eğitimi veren denizci olmanız için gereken eğitimleri ve yeterlilikleri size kazandıran bir eğitim merkezidir. Milli eğitim bakanlığına bağlı hiçbir eğitim kurumunun iş garantisi vererek kayıt toplaması , etik bir durum değildir.

  •  Kursa gelmeden sertifika alabilir miyim? 
    Her kursun milli eğitim tarafından belirlenmiş devamsızlık süresi mevcuttur. Bu devamsızlık süresi dışında devamsızlık yaptığınız taktirde kursunuz milli eğitim bakanlığı tarafınca iptal edilir.

  • Gemici veya Yağcı (Tayfa) olmak istiyorum ama gemi adamı cüzdanım yok. Buna nasıl sahip olabilirim?

Gemi adamı cüzdanı çıkarmadan gemide hiç bir görev yapamazsınız. Kaptandan, Aşçısına, gemide çalışan herkesin gemi adamı cüzdanına sahip olması gereklidir.

Gemici veya Yağcı (Tayfa) olmak isteyenler, 32 günlük eğitimlerini alarak, eğitim sonunda kurumdan yeterliliklerini kazanır.

  • Gemi adamı cüzdanı nasıl çıkarabilirim?

Gemi adamı cüzdanı çıkarabilmek için öncelikle mezuniyet durumunuza ve eğilimine uygun eğitim belirlenir. Mezuniyet durumunuz alacağınız eğitim de belirleyici bir unsurdur. 
2002 önce 5 yıllık ilkokul mezunu, 2002 den sonra ise 8 yıllık eğitimini tamamlamış olmanız gereklidir. 

Örneğin; Daha önce inşaatlarda kaynakçılık yapmış, bu konuda tecrübeli,en az da ilkokul mezunu biri gemide Yağcı Eğitimi alarak makine bölümünde Yağcı olarak çalışabilir.


  •  Vardiya zabiti(3.Kaptan) olabilmek için YGS’den veya KPSS’den belli bir puan almam gerekli mi?
Vardiya zabitlik eğitimi için ÖSYM’den alınması gereken bir puan yoktur. Hiç sınava girmeden Bilimsel Denizciliğe müracaat edebilirsiniz.

  •  Kurs kaydı için gerekli evraklar neler?
Nüfus cüzdanı fotokopisi
Diploma yada öğrenim belgesi aslı ve fotokopisi
İkametgah
4 adet fotoğraf

  •  Eğitim için yaş sınırı nedir?
18 yaşını doldurmuş kişiler denizci olabilir.