Tahditli Operatör (ROC)

Küresel Denizcilik Tehlike ve Emniyet Haberleşmesi Sistemi (GMDSS) SOLAS konvansiyonuna tabi bütün gemilerde tesis edilmiştir. A1 Sefer Bölgesine (kıyıdan 25 milden fazla açılmadan yapılan seferler) göre donatılmış gemilerde haberleşme sistemlerinin kullanılması, acil durum ve arama kurtarma operasyonlarında görev alınabilmesi için Gemideki Güverte sınıfı Telsiz Zabitlerinin seyir görevlerinin yanında alması zorunlu olan bir yeterlik belgesidir. 

Kursa kimler Katılabilir?

Kurslarımıza tüm güverte zabitleri ile Tahditli Telsiz Zabiti (ROC) olmak isteyen herkes katılabilir.  Gemi güverte zabitlerinin  Tahditli Operatör- ROC yeterlik belgesi alması için önce kurumumuzda sertifika kursuna katılmaları ve UDH Bakanlığı tarafından GASM aracılığı ile yapılan teorik ve uygulamalı sınavda başarılı olmaları gerekir. 

Bilimsel Denizcilik, ROC (Genel Operatör) kurslarını SİNDEL ve SAILOR simülatör destekli eğitimleri başarıyla düzenlemektedir.

Kurumumuzda, sertifika kurslarının yanısıra, uygulamalı sınavlardan 1 hafta önce tip spesifik olarak sınavlarda kullanılan SAILOR ve SINDEL cihazlarının kullanımına yönelik hazırlık kursları da tertip edilmektedir. 


Kursun süresi nedir?

Bu eğitimin süresi bir haftadır. (50 saat)